IQ Test, Mental Aptitude, Logical Reasoning & Mathematical Tests

20 Minutes Test

Time:



Result

Total Questions:

Correct:

Wrong:

Percentage:

Test Report

Question No 1

What is Antonym of RIBALD ?

Select the correct answer


Solution!
No answer description available for this question..

Question No 2

What is 15 multiplied by 11?

Select the correct answer


Solution!
15 * 11 = 165.

Question No 3

P is the mother of K; K is the sister of D; D is the father of J. How is P related to J?

Select the correct answer


Solution!
P is the mother of K! !K is the sister of D! !D is the father of J.! !Therefore, J is the nephew or niece of K and P is the grandmother of J..

Question No 4

A train passes a station platform in 36 seconds and a man standing on the platform in 20 seconds. If the speed of the train is 54 km/hr, what is the length of the platform?

Select the correct answer


Solution!
Speed = 54 * (5/18)m/s!= 15 m/s! !Length of the train = (15 x 20)m = 300 m! !Let the length of the platform be x metres! !Then,!(x+300)/36 = 15!x + 300 = 540! !Hence, x = 240 m.

Question No 5

A train overtakes two persons who are walking in the same direction in which the train is going, at the rate of 2 kmph and 4 kmph and passes them completely in 9 and 10 seconds respectively. The length of the train is

Select the correct answer


Solution!
2 kmph = 2 * (5/18)m/s!= 5/9 m/s! !4 kmph = 4 * (5/18)m/s!= 10/9 m/s! !Let the length of the train be x metres and its speed by y m/sec.! !then, x/[y - (5/9)] = 9!and x/[y - (10/9)] = 10! !So, 9y - 5 = x!and 10(9y - 10) = 9x! !9y - x = 5!and 90y - 9x = 100! !On solving, we get! x = 50! !Hence, Length of the train is 50 m..

Question No 6

A little American and a big American are walking along a road. The little American is the big American's son. The big American is not the little American's father. Who is big American?

Select the correct answer


Solution!
Little American is son of big American but big American is not his father, then big American must be his mother..

Question No 7

Meena is thrice as old as Sheraz. Fatima will be twice as old as Meena 6 years hence. Six years ago Sheraz was five years old. What is Fatima's present age?

Select the correct answer


Solution!
Let present age of Sheraz is x and present age of Fatima is y.! !So,!Meena's age = 3x! !Given that!y+6 = 2(3x+6) ...(1)!and!x-6 = 5!x = 11! !Put value of x in equation(1)! !y+6 = 2(33+6)!y+6 = 78!y = 72! !Hence Fatima's present age is 72 years..

Question No 8

C's mother was four times as old as C ten years ago. After 10 years she will be twice as old as C is now. How old C is now?

Select the correct answer


Solution!
Let C's present age is x and his mother's age is y.! !Given that!y = 4(x-10)!y = 4x-40!4x-y = 40 ...(1)! !and!y+10 = 2x!2x-y = 10 ...(2).! !By simultaneously solving equation(1) and equation(2) we find! x = 15! !Hence C is 15 years old..

Question No 9

Which one of the following is always found in 'Bravery'?

Select the correct answer


Solution!
No answer description available for this question..

Question No 10

The age of father 10 years ago was thrice the age of his son. Ten years hence, father's age will be twice that of his son. What is the ratio of their present ages?

Select the correct answer


Solution!
Let the age of the son before 10 years = x!and age of the father before 10 years = 3x! !Now we can write as (3x + 20) = 2(x + 20)!x = 20! !Age of Father the son at present = x + 10!= 20 + 10 = 30! !Age of the father at present = 3x + 10!= 3 * 20 + 10 = 70! !Required ratio = 70/30 = 7/3.

Question No 11

A trader mixes 26 kg of rice at Rs. 20 per kg with 30 kg of rice of other variety at Rs. 36 per kg and sells the mixture at Rs. 30 per kg.His profit percent is

Select the correct answer


Solution!
C.P. of 56 kg rice = (26 x 20 + 30 x 36) = (520 + 1080) = Rs. 1600! !S.P. of 56 kg rice = Rs. (56 x 30) = Rs. 1680! !Hence, Gain = (80/1600)*100 = 5%.

Question No 12

Introducing Sonia, Aamir says, "She is the wife of only nephew of only brother of my mother." How Sonia is related to Aamir?

Select the correct answer


Solution!
Brother of mother means maternal uncle.! !Hence only nephew of Aamir's maternal uncle means Aamir himself.! !Therefore Sonia is the wife of Aamir..

Question No 13

What is the angle between the hands of a clock at 8:50 am?

Select the correct answer


Solution!
At 8:50 hour hand is nearly at 8!Minute hand is at 10! !Angle between 8 and 10 is 60 degree.! !Hour hand move 1/2 degree in one minute.! !In 50 Minutes hour hand will move 1/2 * 50 = 25 degree! !Hence, Angle between hands is 60 - 25 = 35 degree.

Question No 14

0 , 100 , 6 , 94 , 12 , 88 , 18 , 82 , ? , ?

Select the correct answer


Solution!
There are two sequences interwoven.! !Add 6 starting at 0 and deduct 6 starting at 100..

Question No 15

Price of a mobile phone is Rs. 8,000. A man has enough money to purchase 3 mobiles. How many mobile can he purchase if the price is reduced by Rs. 2000?

Select the correct answer


Solution!
Minimum amount of money that he has = 8,000 * 3 = 24,000! !If price is reduced to 6,000, he can purchase 24,000/6,000 = 4.

Question No 16

1 , 1 , 2 , ? , 24 , 120 , 720

Select the correct answer


Solution!
Multiply by 1, 2, 3 and so on....

Question No 17

What was the day of the week on 28th May, 2006?

Select the correct answer


Solution!
28 May, 2006 = (2005 years + Period from 1.1.2006 to 28.5.2006)! !Odd days in 1600 years = 0! !Odd days in 400 years = 0! !5 years = (4 ordinary years + 1 leap year) = (4 x 1 + 1 x 2) = 6 odd days! !From January to 28 May (31 + 28 + 31 + 30 + 28 ) = 148 days! !So, 148 days = (21 weeks + 1 day) = 1 odd day.! !Total number of odd days = (0 + 0 + 6 + 1) = 7 = 0 odd day.! !Hence Given day is Sunday.

Question No 18

Two trains, each 100 m long, moving in opposite directions, cross each other in 8 seconds.If one is moving twice as fast the other, then the speed of the faster train is

Select the correct answer


Solution!
Let the speed of the slower train be x m/sec! !Then,!speed of the faster train = 2x m/sec! !Relative speed = (x + 2x) m/sec = 3x m/sec! !So, (100+100)/8 = 3x!24x = 200!x = 25/3! !So, speed of the faster train = 50/3 m/s!= (50/3 * 18/5)!= 60km/hr.

Question No 19

If 6th March, 2005 is Monday, what was the day of the week on 6th March, 2004?

Select the correct answer


Solution!
The year 2004 is a leap year. So, it has 2 odd days.! !But, Feb 2004 not included because we are calculating from March 2004 to March 2005. So it has 1 odd day only.! !So, the day on 6th March, 2005 will be 1 day beyond the day on 6th March, 2004.! !Given that, 6th March, 2005 is Monday.! !Hence 6th March, 2004 is Sunday..

Question No 20

100 , 96.75 , 93.5 , 90.25 , 87 , ?

Select the correct answer


Solution!
Deduct 3.25 each time..

Question No 21

Multiply 694 by 11.

Select the correct answer


Solution!
694 * 11 = 7634! !Quick way to find answer from options is! !694 * 10 = 6940! !So answer must be greater than 6940 and only one option is greater than 6940 which is 7634..

Question No 22

A drawing on transparent paper is called ...

Select the correct answer


Solution!
No answer description available for this question..

Question No 23

The grapes are now ...... enough to be picked.

Select the correct answer


Solution!
No answer description available for this question..

Question No 24

How many seconds will a 500 metre long train take to cross a man walking with a speed of 3 km/hr in the direction of the moving train if the speed of the train is 63 km/hr?

Select the correct answer


Solution!
Speed of the train relative to man = (63 - 3) km/hr!= 60 km/hr = 60 * (5/18)m/s!= (50/3)m/s! !Hence, Time taken to pass the man!= 500 * (3/50)s!= 30 seconds.

Question No 25

X can do a piece of work in 40 days.He works at it for 8 days and then Y finished it in 16 days.How long will they together take to complete the work?

Select the correct answer


Solution!
Work done by X in 8 days = (1/40 * 8)!= 1/5! !Remaining work = (1 - 1/5)!4/5! !Now, 4/5 work is done by Y in 16 days.! !Whole work will be done by Y in (16 * 5/4)!= 20 days! !So,!X's 1 day's work = 1/40!Y's 1 day's work = 1/20! !(X + Y)'s 1 day's work = (1/40 + 1/20) = 3/40! !Hence, X and Y will together complete the work in 40/3 days.

Question No 26

0 , 1 , 4 , 9 , 16 , 25 , 36 , 49 , ?

Select the correct answer


Solution!
Add 1, 3, 5, 7, etc..

Question No 27

Which number is the odd one out, 10, 25, 45, 54, 60, 75, 80

Select the correct answer


Solution!
Each of the numbers except 54 is multiple of 5..

Question No 28

A man can row down a 10 mile stream in 2 hours and up in 5 hours. What is the average speed in miles per hour?

Select the correct answer


Solution!
Downstream distance covered in 2 hours = 10 miles!Downstream distance covered in 1 hour = 10/2 = 5 miles!Downstream speed = 5 mile/h! !and!Upstream distance covered in 5 hours = 10 mile!Upstream distance covered in 1 hour = 10/5 = 2 miles! !Upstream speed = 2 mile/hr! !Average speed = (1/2)*(2+5) = 3.5 mile/hr.

Question No 29

If a light flashes every 6 seconds, how many times will it flash in 3/4 of an hour?

Select the correct answer


Solution!
3/4 of an hour = 3/4 * 60 * 60 = 2700! !Light will flash in 6 seconds = 2700/6 = 450 times.

Question No 30

Twenty women can do a work in sixteen days. Sixteen men can complete the same work in fifteen days. What is the ratio between the capacity of a man and a woman?

Select the correct answer


Solution!
(20 x 16) women can complete the work in 1 day.! !So, woman's 1 day's work = 1/320! !(16 x 15) men can complete the work in 1 day.! !So, 1 man's 1 day's work = 1/240! !So, required ratio = (1/240) / (1/320)!= (1/3) / (1/4) = 4/3.

Question No 31

What is Antonym of RELINQUISH ?

Select the correct answer


Solution!
No answer description available for this question..

Question No 32

Pointing to a boy in the photograph Reena said, "He is the only son of the only child of my grandfather." How Reena is related to that boy?

Select the correct answer


Solution!
The boy in the photograph is the only son of Reena's grandfather's only son; i.e., the boy is the only son of Reena's father.! !Hence, the boy is the brother of Reena or Reena is the sister of the boy..

Question No 33

Cloth is to Mill as Newspaper is to?

Select the correct answer


Solution!
As Cloth is made in a Mill, similarly Newspaper is printed in press..

Question No 34

Ali's swimming speed in still water is 18 km/h and speed of water is 6 km/h. How long will it take him to go downstream 72km?

Select the correct answer


Solution!
Ali's swimming speed in still water = u = 18 Km/h!Speed of water = v = 6 Km/h!Total speed down the stream = 18+6 = 24 Km/h! !Distance to cover = 72 Km!time = ?! !time = distance/speed = time = 72/24 = 3 hours..

Question No 35

Find the odd man out.

Select the correct answer


Solution!
All except holiday make the same meanings..

Question No 36

Choose the word that is a necessary part of the word "shoe"

Select the correct answer


Solution!
All shoes have a sole of some sort.Not all shoes are made of leather (choice b); nor do they all have laces (choice c).Walking (choice d) is not essential to a shoe..

Question No 37

At 3:40, the hour hand and the minute hand of a clock form an angle of ...

Select the correct answer


Solution!
Angle traced by hour hand in 12 hrs = 360 degree! !Angle traced by it in 11/3 hrs = (360/12 * 11/3) = 110 degree! !Angle traced by minute hand in 60 min. = 360 degree! !Angle traced by it in 40 min = (360/60 * 40) = 240 degree! ! So, Required angle (240 - 110) = 130 degree.

Question No 38

2664/12/6=?

Select the correct answer


Solution!
(2664/12) * (1/6) = 37.

Question No 39

A coach trip starts at nine fifty.It lasts twenty-five minutes.At what time does it finish?

Select the correct answer


Solution!
No answer description available for this question..

Question No 40

A clock is started at noon.By 10 minutes past 5, the hour hand has turned through ...

Select the correct answer


Solution!
Angle traced by hour hand in 12 hrs = 360 degree! !Angle traced by hour hand in 5 hrs 10 min. i.e.,! 31/6 hrs = (360/12 * 31/6) = 155 degree.

Question No 41

A girl accompanied a woman. on being asked who the girl was, the woman replied. "She is the daughter of the wife of my mother's only son". How was the girl related to woman?

Select the correct answer


Solution!
Woman's mother's only son means her brother and the girl is daughter of her brother.!So the girl is niece of the woman..

Question No 42

Which number is the odd one out, 8, 27, 64, 100, 125, 216, 343

Select the correct answer


Solution!
All others are perfect cube of any number but 100 is not the perfect cube of any number..

Question No 43

What is synonym of BRIEF ?

Select the correct answer


Solution!
No answer description available for this question..

Question No 44

Choose the word which is different from the rest.

Select the correct answer


Solution!
All except Morbid are synonyms of 'deceit'..

Question No 45

Ten years ago Akram was thrice as old as Aslam was, but 10 years hence, he will be only twice as old. What is Akram's present age?

Select the correct answer


Solution!
Let Aslam's present age is x and Akram's present age is y.! !Given that!y-10 = 3(x-10)!y-10 = 3x-30!y-3x = -20!3x-y = 20 ...(1)! !and also given that!y+10 = 2(x+10)!y+10 = 2x+20!y-2x = 10 ...(2)! !By simultaneously solving equation(1) and equation(2)!y=70! !Hence Akram's present age is 70 years..

Question No 46

Present ages of Sameer and Anand are in the ratio of 5/4 respectively. Three years hence, the ratio of their ages will become 11/9 respectively. What is Anand's present age in years?

Select the correct answer


Solution!
Let the present ages of Sameer and Anand be 5x years and 4x years respectively.! !Then,!(5x+3)/(4x+3) = 11/9!9(5x + 3) = 11(4x + 3)!45x + 27 = 44x + 33!45x - 44x = 33 - 27!x = 6! !nand's present age = 4x = 24 years.

Question No 47

A vendor bought toffees at 6 for a rupee. How many for a rupee must he sell to gain 20%?

Select the correct answer


Solution!
C.P. of 6 toffees = Re. 1! !S.P. of 6 toffees = 120% of Re. 1 = Rs. 6/5! !For Rs. 6/5,!toffees sold = 6.! !For Re. 1, toffees sold = (6 * 5/6) = 5.

Question No 48

Pointing to a woman, Abhijit said, "Her granddaughter is the only daughter of my brother." How is the woman related to Abhijit?

Select the correct answer


Solution!
Daughter of Abhijit's brother = niece of Abhijit.! !Thus the granddaughter of the woman is Abhijit's niece.! !Hence, the woman is the mother of Abhijit..

Question No 49

A father said to his son, "I was as old as you are at the present at the time of your birth". If the father's age is 38 years now, what was the son's age five years back?

Select the correct answer


Solution!
Let the son's present age be x years.! !Then! (38 - x) = x! !2x = 38!x = 38/2 = 19! !Son's age 5 years back = 19-5 = 14 years.

Question No 50

A farmer bought a cow for Rs. 14000 and sold it for Rs. 15400. Find his profit percentage.

Select the correct answer


Solution!
Profit = 15400 - 14000 = 1400! !Profit percentage = (1400/14000)*100 = 10%.

Question No 51

Which of the following is a prime number?

Select the correct answer


Solution!
A prime number is the number which is divisible by 1 and by itself only! !and 2 is the only one even number which is prime..

Question No 52

Choose the word which is different from the rest.

Select the correct answer


Solution!
All except School are dwelling places..

Question No 53

A boat travels at the speed of 25 km/h upstream and 35 km/h downstream. Find the speed of water.

Select the correct answer


Solution!
Upstream speed = y = 25 Km/h!Downstream speed = x = 35 Km/h!Speed of water = (1/2)*(x-y)!= (1/2)*(35-35) = 5 Km/h.

Question No 54

A father said to his son, "I was as old as you are at the present at the time of your birth". If the father's age is 38 years now, the son's age five years back was?

Select the correct answer


Solution!
Let the son's present age be x years. Then, (38 - x) = x! !2x = 38!x = 19! !Hence, Son's age 5 years back (19 - 5) = 14 years..

Question No 55

Choose the word that is a necessary part of the word "book"

Select the correct answer


Solution!
The necessary part of a book is its pages; there is no book without pages. Not all books are fiction (choice a), and not all books have pictures (choice c). Learning (choice d) may or may not take place with a book..

Question No 56

Introducing a man, a woman said, "He is the only son of the mother of my mother." How is the woman related to the man?

Select the correct answer


Solution!
The man is the only son of the mother of the woman.! !Hence, the man is the maternal uncle of the woman.! !So, the woman is the niece of the man..

Question No 57

With an increase of 12% salary of Ali became Rs13440. What was his salary before increase?

Select the correct answer


Solution!
Let before increase Ali's salary was x.!12% of x = 12x/100 = 3x/25! !Now!13440 - 3x/25 = x!336000 - 3x = 25x!336000 = 28x!x = 12000! !Hence Ali's salary before increase was Rs. 12000.

Question No 58

What is Antonym of COMMISSIONED ?

Select the correct answer


Solution!
No answer description available for this question..

Question No 59

100 oranges are bought at the rate of Rs. 350 and sold at the rate of Rs. 48 per dozen.The percentage of profit or loss is

Select the correct answer


Solution!
C.P. of 1 orange = 350/100 = Rs. 3.50! !S.P. of 1 orange = 48/12 = Rs. 4! !Hence, Gain% = (0.50)/(3.50) * 100 = 100/7 %.

Question No 60

Find the odd man out.

Select the correct answer


Solution!
No answer description available for this question..
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60